Wi-Fi do škol - Základní škola T. G. Masaryka Bojkovice

Základní škola T. G. Masaryka Bojkovice Připadová studie

Základní škola v Bojkovicích u Uherského Brodu je příkladem moderního vzdělávání čím dál tím více využívajícího digitálních technologií při výuce samotné. Tamních 460 žáků v hodinách běžně pracuje s moderní technikou, učitelé používají notebooky i tablety a vysílají učivo přes Wi-Fi na interaktivní tabule. Žáci mohou využívat bezpečného internetu na svých soukromých zařízeních jen v době, která je k tomu určena. To vše je z hlediska komunikačních technologií a zabezpečení realizováno velmi účinným, snadno nasaditelným a cenově dostupným systémem Aruba Instant AP.

Když výuka spoléhá na technologie

„Hlavním motivem, který nás vedl k rozhodnutí o pořízení nového uceleného bezdrátového systému, byl přechod na nové bezdrátové interaktivní tabule a s tím spojené nároky na vybavení učitelů a na síťovou infrastrukturu“, říká na úvod pan ředitel Mgr. Ogrodník.

Na každou vyučovací hodinu si v této škole učitel nese pracovní tablet nebo notebook, z kterého musí být bezdrátový přístup na serverové prostředky školy. Navíc vysokorychlostní Wi-Fi síť tento obsah spolehlivě přenáší na bezdrátově připojenou interaktivní tabuli. V takovém případě pak výuka do určité míry spoléhá na stabilitu a spolehlivost bezdrátové sítě a na takové nároky nebyla původní síť, založená na samostatných „domácích“ přístupových bodech dimenzovaných na nižší nároky uživatelů, připravena.

Jedna z hlavních výhod Aruba bezdrátového systému se pak projevuje především v kombinaci s dalšími službami, které síť poskytuje. Je totiž samozřejmostí, že mimo síť určenou pro projekci na bezdrátové tabule je zde k dispozici ještě možnost připojení k internetu pro žáky, učitele i návštěvy a to samozřejmě na stejném Wi-Fi systému ve stejném čase. Díky unikátním Aruba technologiím je pak zajištěno, že kritická výuková síť má vždy přednost a že ostatní provoz datově náročných aplikací neovlivňuje spolehlivost ani stabilitu důležitých aplikací.

Bezpečný obsah a snadné nasazení

„Dalším z motivů k nasazení nového bezdrátového systému byl přechod školy na elektronickou třídní knihu a žákovskou knížku. Učitel pak pracuje s elektronickou třídní knihou a žákovskou knížkou přímo v hodině na školním tabletu nebo svém zařízení – mobilním telefonu.“ Dodává pan ředitel.

S tímto požadavkem ovšem vždy vyvstává i otázka zodpovědnosti nejen za obsah, na který budou moci žáci přistupovat, ale i za případné bezpečnostní a kázeňské otázky týkající se aktivit žáků připojených na školní Wi-Fi.

Z hlediska obsahu dostupného žákům bylo řešení díky Aruba technologiím poměrně snadné. Stačilo využít aplikačního a webového filtrování, které je nedílnou součástí všech Aruba Instant AP a je díky němu možné velmi snadno nastavovat povolené či zakázané webové obsahy jako jsou on-line hry, pornografie či hazard a případně i jednotlivé mobilní aplikace. Výsledné nastavení tedy vypadá tak, že je na této síti zapnutá ochrana proti přetížení sítí ostatních a zároveň omezen nevhodný webový obsah.

I přes nasazení výše zmíněných pokročilých technologií, jako je webové či aplikační filtrování, řízení kvality služby či např. portál pro hosty, zůstala škola schopna si většinu konfigurace a správy provést vlastními silami. K této skutečnosti bezesporu přispěla i neobyčejná jednoduchost celého systému, který se sestává pouze z jednotlivých Wi-Fi přístupových bodů bez nutnosti dalších řídících zařízení či software. Stačí tak tedy nastavit pouze jeden Wi-Fi přístupový bod a zbytek nastavení se pak rozšíří automaticky na ostatní. Nejen že tato integrace více funkcí přímo do clusteru Wi-Fi přístupových bodů umožňuje snadné nasazení a správu, ale také je díky menšímu počtu potřebných zařízení celé řešení cenově velmi zajímavé.

Odborná diskuze na Airheads Community

čtete zde

Projděte si odborné diskuze IT specialistů nebo se zapojte přímo do konverzace.

Kontaktujte nás

Chcete se dozvědět o řešení Aruba nejen pro školy? Neváhejte se na nás obrátit